Znak klubu

Z HISTÓRIE KLUBU


Korene.

Začiatky hry v šachy sa v Považskom Podhradí datujú do roku 1934. Vtedy bol šíriteľom šachovej osvety pán učiteľ Pavol Fükö. Tradíciu šachu mu pomáhali zakladať Vendel Bednárik, Ludvík Križan, Juraj Bašo, Gašpar Vavrík - po roku 1940 aj Albert Križan, Anton Gajdoš, Ladislav Bašo, Albert Vrančík a ďalší. Hralo sa však len priateľsky, medzi jednotlivcami.

Až v roku 1950 sa vytvorilo prvé šachové družstvo v zostave: Augustín Bielik, Anton Gajdoš, Vendel Bednárik, Ludvik Križan, Albert Križan, Ladislav Bielik, Augustín Bašo a Albert Vrančík. 12. januára 1950 odohralo toto družstvo prvý priateľský zápas proti ŠK Plevník. Každý hráč hral dve partie a výsledkom bola prehra 5 : 11. V odvete, o mesiac neskôr, už Považské Podhradie vyhralo nad Plevníkom 9 : 7.

Nasledovali ďalšie priateľské zápasy s družstvami z regiónu Považia. Úspechy podnietili rozvoj ako športovej, tak aj organizačnej úrovne šachu v Považskom Podhradí. To vyústilo do zápisu družstva do Krajskej súťaže šachových družstiev v roku 1955 pod názvom Sokol Považské Podhradie.

Účasť v krajskej súťaži.

Prvé zachovalé zápisy z majstrovských zápasov sú zo sezóny 1957/58, keď družstvo Sokola Považské Podhradie účinkovalo v medziokresnej súťaži. Vtedy skončilo družstvo druhé za Spartakom Dubnica, ale pred Sokolom Papradno a Dynamom Orlové. V tejto sezóne sa hral aj prvý oficiálny turnaj o majstra Považského Podhradia jednotlivcov, ktorý vyhral Juraj Čigaš. Dorasteneckým majstrom sa stal Ján Bielik, ktorý vyhral aj krajskú súťaž a v prebore Žilinského kraja obsadil štvrté miesto.

Nasledujúcu sezónu už družstvo medziokresnú súťaž - Považskú skupinu - vyhralo a postúpilo do krajskej súťaže, keď v boji o postup vyradilo víťaza východnej skupiny - Važec.

V rokoch 1960 - 1962 hralo Považské Podhradie Krajskú súťaž, kde súperilo s takými družstvami ako TJ Ružomberok, Spartak Martin, Spartak Pov. Bystrica, Partizán Žiar nad Hronom, Baník Podbrezová , Lokomotíva Liptovský Mikuláš. Z tejto éry sa v zápisoch najčastejšie objavujú: Ladislav Bielik, Ludvík Križan, Augustín Bielik, Jozef Turčany, Anton Gajdoš, Pavol Hunana, Albert Križan, Pavol Bielik, Anton Bielik a Melania Kollárová.

Po vypadnutí z krajskej súťaže v roku 1962 hralo družstvo ešte dva roky medziokresnú súťaž a potom ukončilo svoju činnosť.

Obnovenie činnosti.

Zásluhou Augustína Bielika šachový oddiel Považského Podhradia obnovil svoju činnosť v roku 1987. Základnú zostavu tvorili: Augustín Bielik, Anton Gajdoš, Jozef Pleško, Ludvík Križan, Peter Bielik, Ivan Jankoviech, Jozef Bašo a ďalší. Družstvo zbieralo skúsenosti v okresnom prebore, ktorý v sezóne 1988/89 vyhralo pred ZVL Pov. Bystrica C a Lúkami pod Makytou.

Po postupe do medziokresnej regionálnej súťaže, skupiny A, sa družstvo posilnilo o Ferdinanda Žernoviča ako aj Štefana Bielika a Ladislava Plšeka z rozpadajúceho sa Orlového. (Treba spomenúť výkony starého pána Štefana Bielika, ktorý ako nevidiaci hral výborne na prvej šachovnici, až kým mu podlomené zdravie neumožnilo ďalej hrať súťažný šach.)

V sezóne 1990/91 skončilo družstvo na siedmom mieste, čo nebolo na nováčila zlé. V ďalších rokoch nemalo družstvo problémy so záchranou, ba v sezóne 1993/94, posilnené o Petra Mega a dorastajúceho Michala Žernoviča, hralo v skupine o postup. V sezóne 1995/96 skončilo družstvo dokonca druhé za postupujúcim Trenčínom, nabitým extraligistami.

Trenčianska divízia.

Od sezóny 1996/97 hrá družstvo po reorganizácii súťaží Trenčiansku divíziu B2 v spoločnosti takých družstiev ako Dubnica, Partizánske, Sparta Pov. Bystrica, Spartak Myjava, Štart Bojnice, Handlová, Trenčianske Teplice, Trenčín, Prievidza atď.

Oficiálna registrácia.

V roku 1997 preberá vedenie klubu Peter Bielik. Ku kvalitatívne vyššej úrovni riadenia šachového klubu došlo po jeho registrácii na ministerstve vnútra. Šachový klub Považské Podhradie tým nadobudol právnu subjektivitu k 30.8.1999 na Ministerstve vnútra SR ako právne samostatný subjekt. IČO : 36114642 , DIČ : 0036114642.

To umožnilo šachovému klubu vystupovať ako právnická osoba s vlastným účtom a z toho vyplývajúcimi právami a povinnosťami.

Zásluhou organizátorského tandemu Bielik-Mego sa v Šachovom Klube Považské Podhradie sa rozprúdil čulý šachový život, čoho dôkazom je aj šachová stránka na Internete. Okrem pravidelných tréningov v tradičný štvrtok sa organizujú turnaje, hrajú sa priateľské zápasy, hráči sa zúčastňujú víkendových turnajov. O kvalitu tréningového procesu sa stará Milan Chovanec – najväčšia akvizícia šachového klubu.

Najznámejším turnajom poriadaným ŠK Považské Podhradie je Turnaj 4-členných družstiev, ktorý svojou úrovňou prekročil úroveň regiónu a stal sa uznávaným medzinárodným turnajom.

ŠK Považské Podhradie bol dňa 9.4.2002 prijatý za člena Asociácie telovýchovných jednôt a klubov Slovenskej republiky - ATJK SR - pod evidenčným číslom 03789.  


Vyberáme z kroniky.

Zápas o putovnú vežu Považského Podhradia 14.12.1997

uverejnené v Považskobystrických novinách v januári 1998 . Autor Peter Bielik.

Po nevľúdnej jeseni,spôsobenej ťažkým vyžrebovaním 3.ligy družstiev v praktickom šachu,prezimuje šachový klub Považské Podhradie na deviatom mieste tabuľky so šiestimi bodmi.Dlhú zimnú prestávku sa rozhodli hráči ŠK Považské Podhradie spestriť zápasom o "Putovnú vežu Považského Podhradia" - dielo majstra Laca Balušíka.Výzvu zahrať si o túto peknú cenu prijalo družstvo Gymnázia v Považskej Bystrici.Zápas sa uskutočnil v polovici decembra v kultúrnom dome v Považskom Podhradí.Gymnazistické nádeje potrápili ligových hráčov , keď po prvých dvoch ukončených partriách viedli gymnazisti 1,5 : 0,5 .

Napokon však triumfovali ligové skúsenosti a ŠK Považské Podhradie zvíťazilo 6,5 : 1,5.Za domácich bodovali P.Bielik , F.Žernovič , A.Bielik , P.Mego , M.Žernovič , J.Pleško a J. Bašo. Body gymnázia získali Martišek a Sapák.Putovná veža teda zostala minimálne na rok doma - pod Považským hradom.


Zpäť na hlavnú stránku