Znak klubu

HRAD BYSTRICA

Foto : Peter Bielik

Slovenské hrady Mesto Považská Bystrica

HRAD BYSTRICA.

Bol postavený koncom 13. storočia ako odpoveď na vpád Tatárov v roku 1242 na Slovensko. Uhorský kráľ, Bela IV. dal vtedy postaviť viaceré kamenné hrady na Považí. Prvá písomná zmienka o hrade Bystrica je z roku 1316. Ako kráľovský hrad bol spravovaný ustanovenými kastelánmi.

Do vlastníctva rodiny Podmanických sa dostáva hrad v roku 1458, keď kráľ Matej Korvín daroval hrad a panstvo Bystricu Ladislavovi Podmanickému. Rod Podmanických bol významným rodom vo vtedajšom Uhorsku – Michal Podmanický padol v bitke pri Moháči roku 1526 s Uhorským kráľom Ľudovítom II. Štefan Podmanický, ako najstarší biskup v Uhorsku, korunoval jeho nástupcu Jána Zápoľského a o rok neskôr Ferdinanda I. Habsburského.

Po Podmanickovcoch pripadol hrad v roku 1571 Ondrejovi Balašovi, ktorý bol hlavným kráľovským komorníkom a novohradským županom. Jeho syn Imrich dal pod hradom postaviť kaštieľ v roku 1631 a opustil hrad, ktorý v roku 1623 vyhorel.

Odvtedy sú z hradu ruiny.

Zdroje: Kolektív: Považská Bystrica kedysi a dnes, 1998.

Pavel Fükö, Podmanickovci a dejiny Bystrického hradu, 1944Pohľad na Považské Podhradie z hradu Bystrica.

 


Pohľad na hrad.

 


Pozostatky štvorhrannej veže.

 


Detail

 


Nádvorie.

 


Pôdorys.

 


Rekonštrukcia podoby Bystrického hradu.

 


Pohľad na Považský hrad zo západnej strany, v pozadí masív Veľkého Manína a Kľak na Malej Fatre.

 


Ešte pohľad zo západnej strany, vpravo dolu sústava rybníkov pri Považskej Teplej.

 


Najzachovalejšia časť Považského hradu - rytierska sála. V dolnej časti je pozostatok vchodu do kaplnky.

 


Pohľad na Považskú Bystricu z Považského hradu. V pozadí pohorie Strážovských vrchov, zľava Strážov, uprostred masív Malenice a celkom vpravo Vápeč.

 


Pohľadnica z roku 1936 - pohľad z náprotivného, teraz už porasteného kopca.


Pohľadnica z roku 1942 - pohľad od pôvodného koryta Váhu

 

Názov

Hrad Bystrica, Považský hrad, Bystrický hrad.

Poloha

Hrad sa nachádza na vápencovom brale 497 m.n.m. severne od Považskej Bystrice nad dedinou Považské Podhradie. Považské Podhradie, okres Považská Bystrica, Trenčiansky kraj

Stručný popis

Zrúcanina hradu z konca 13.storočia. ktorý vyhorel v roku 1623.

Blízke hrady

Súľovský hrad, Hrad Lednica,Vršatec, Košeca, Hričov, Lietava

Turistika

Zo železničnej stanice v  Považskej Bystrici po modrej turistickej značke do Orlového. Okolo kaštieľa zo 17. storočia na Podhradské lúky a Lopatinu. Po žltej značke zostup k Hradu Bystrica. Zo značkovaného chodníka len asi 100 m na vrchol brala s hradom. Veľmi pekný výhľad na Vážsku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Na druhej strane Váhu malebný Veľký a Malý Manín, kroré rozdeľuje Manínska tiesňava. Zostup po žltej značke do Považského Podhradia. Naspäť do Považskej Bystrice možno využiť príjemný chodník medzi kanálom a Váhom na Orlovský most a vyhnúť sa tak frekventovanej ceste.

Pre lenivejších mestskou dopravou z Považskej Bystrice do Považského Pohradia ku kostolu, odtiaľ po žltej značke okolo kaštieľa Balašovcov za 20 minút síce strmý, ale krátky výstup na hrad.

 

Zpäť na hlavnú stránku